Program Schedules

TV Schedule

06:00am  Worship songs
07:00am  David Jeremiah-(International program).
07:00am  Cartoon-Esther (International program)
07:30am  Kids songs (Local songs)
08:00am  Grace kids (Local program)
10:00am  Sifa time (Local songs)
12:00pm  He Reigns- rpt (Local program)
01:00pm  Hossana music ( Eastern Africa choir)
04:30pm  Kids-the story of Abraham and Sarah
05:00pm  Hekaheka (Gospel vernacular songs)
06:00pm  700club ((International program
08:00pm  Ujumbe wa leo (Local sermon)
08:30pm  Bish.Wanyonyi (Local program)
09:00pm  Rev. Ock Park (International sermon)
09:30pm  David Lamb (Interntional sermon)
10:45pm  Wazo la siku, programm line up and Lords prayer.
11:00pm  The end

 

06:00am  Worship songs African
07:00am  David Jeremiah-(International)
07:30am  Worship songs (Local songs)
08:00am  Grace kids songs (Local songs)
09:00am  Kids cartoon-(International sermon)
09:30am  Kids cartoon- (International)
10:00am  Sifa time (Local music)
12:30pm  Pastor Mary Mukutuma-rpt (Local sermon)
01:00pm  Hossana music (Eastern Africa choir)
04:30pm  Kids-Solomon
05:00pm  Hekaheka (Gospel vernacular songs)
06:00pm  700 club ((International program).)
08:00pm  VOA news (International program)
08:30pm  Bishop Likavo (Local sermon)
09:00pm  Rev OCK PARK (International sermon)
10:00pm  Harrison Nganga (Local sermon)
10:45pm  Wazo la siku, programme line up and Lords prayer.
11:00pm  The end

Wednesday
06:00am  Worship songs (Local songs)
06:30am  Worship songs (Kiswahili local)
07:00am  David Jeremiah -(International sermon)
08:00am  Kids songs (Local songs)
09:30am  Cartoon- (International)
10:00am  Sifa time (Local music)
12:00pm  Yesu yuaja (Local program)
12:30pm  VOA news (International news)
01:00pm  Hossana music (Eastern Africa choir)
04:30pm  Kids
05:00pm  Hekaheka (Gospel vernacular songs)
06:00pm  700 club (International program)
08:00pm  Jukwa la gumzo (Local interview on development)
08:30pm  Rev Bittok – empower for function (Local sermon)
09:00pm  Rev Ock Park (International sermon)
10:45pm  Wazo la siku, programme line up and Lords prayer.
11:00pm  The end.

06:00am  Worship songs (Local songs)
06:30am  Worship songs (Kiswahili local)
07:00am  David Jeremiah-(internationa sermon)
07:30am  Kids songs (Local)
08:00am  Grace kids (Local programme )
09:00am  Kids cartoon (International sermon)
09:30am  Kids documentary (Internationa program)
10:00am  Sifa time (Local music)
12:00pm  Sword of the word (Local program).
12:30pm  VOA news (International program)
01:00pm  Hossana music (Eastern Africa choir)
04:30pm  Kids-(International program)
05:00pm  Hekaheka (Gospel vernacular songs)
06:00pm  700 club interactive (International program)
07:30pm  Mary Mukutuma (Local sermon)
08:00pm  VOA news (International news)
08:30pm  Dr Kendagor-(Local sermon)
09:00pm  Rev.Ock Park (International sermon).
09:30pm  David Lamb (International sermon)
10:45pm  Wazo la siku, programme line up and Lords prayer.
11:00pm  The end

 

06:00am  Worship songs (International songs)
06:30am  Worship songs (Kiswahili local)
07:00am  David Jeremiah-(International sermon)
08:00am  Kids cartoon- (International program)
09:00am  Kids songs (Local songs)
09:30am  Kids cartoon (International program)
10:00am  Sifa time(Local music)
12:00pm  Bishop Likavo (Local sermon).
01:00pm  Hossana music (East Africa songs).
04:30pm  Kids-(International program).
05:00pm  Hekaheka (Gospel vernacular songs)
06:00pm  700club-(International program)
06:30pm  Safari ya matumaini (Local sermon)
08:00pm  Jukwa la Gumzo (Local program)
08:30pm  Yesu yuaja (Local surmon)
09:00pm  Rev Ock Park (International program)
10:45pm  Wazo la siku, programme line up and Lords prayer.
11:00pm  The end.

 

06:00am  Worship songs (Kiswahili local)
06:30am  Worship songs (Kiswahili local)
07:00am  Cartoon- (International program)
07:30am  Kids songs (Local)
08:00am  Grace kids (Local )
09:00am  SDA live (Local program)
12:00pm  700 club interactive (International)
01:00pm  Hossana music ( Eastern Africa choir)
03:30pm  Rev. Bittok (Local sermon rpt)
04:00pm  Bishop George Gichana-(Local program)
04:30pm  Kids (International)
05:00pm  Hekaheka (Gospel vernacular songs)
06:00pm  700 club interactive (International surmon)
07:30pm  Grace to Grace (Local sermon)
08:00pm  Kilimo Leo (Local sermon)
08:30pm  Rev Chebii (Local sermon)
10:45pm  Wazo la siku, programme line up and Lords prayer.
11:00pm  The end.

 

06:00am  Worship songs (Local songs)
07:00am  Tumwabudu (Local surmon)
08:00am  IVC church (Local sermon)
10:00am  Calvary Temple Chapel (Local program)
12:00pm  Higher Vision Centre (Local program)
01:00pm  Hossana music ( Eastern Africa choir)
02:00pm  RCEA church live (Local program)
04:00pm  Bishop Runji-(Local program.
04:30pm  Kids-the story of Samson.(International)
05:00pm  EACC (Local program)
06:00pm  Rev. Wambogo (Local summon)
06:30pm  Peter Franz (Local program)
07:00pm  Glorious hour (Local sermon)
08:00pm  Bish. Rono (Local program).
08:30pm  Sword of the word (International sermon)
09:00pm  Full Gospel Churches of Kenya (Local sermon)
09:30pm  Tumwabudu-rpt (Local program)
10:45pm  Wazo la siku,programm line up and Lords prayer.
11:00pm  The end

 

Radio Schedule

To be updated…